واردات آیفون ازاد می‌شود

پس از یک روز ممنوعیت ورود آیفون و بالا رفتن نجومی قیمت‌ها، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت اعلام کرد که ثبت سفارش موبایل برای کلیه برندهای تجاری هیچ محدودیتی ندارد. طبق اطلاعیه‌ای که سعید عباسپور وزیر صمت پیرو بروزرسانی برخی گروه‌های کالایی و برخی اولویت بندی‌ها برای تامین کالاهای اساسی داده است، هیچ گونه ممنوعیتی از طرف سازمان توسعه تجارت وجود ندارد که باعث ممنوعیت ثبت سفارش واردات موبایل با برندهای خاص شود.

طبق اطلاعیه وزارت صمت، برخی اولویت بندی‌های کالایی مقطعی یا برخی اختلالات پیش می‌آید و این امری طبیعی است. پس با رفع این اختلالات، از روز آینده شاهد از سرگیری ثبت سفارش این کالا هستیم. لازم به ذکر است که دو ماه ابتدایی سال بیش از ۶ میلیارد دلار ثبت سفارش واردات گوشی تلفن همراه صورت گرفته است که سهم دلاری بالایی دارد. طبق سخنان سعید عباسپور، کماکان اولویت‌ بندی گروه‌های کالایی برای واردات کالا برقرار بوده است و رویه‌های تخصیص و تامین ارز بر اساس مقررات و اولویت بندی‌های کالایی صورت می‌پذیرد.

لازم به ذکر است که این اظهارات تنها چند روز پس از قرار گرفتن گوشی موبایل با برند اپل به گروه ٢٧ ثبت شده است و تا قبل از آن امکان ثبت سفارش آن وجود نداشت. هفته پیش بود که واردکنندگان در سامانه جامع تجارت با پیام " ثبت سفارش برند اپل تا روز شنبه ۳۱ اردیبهشت محدود شده است" رو به رو شده‌ بودند و امروز با پیغام " با توجه به قرارگیری تلفن همراه با برند اپل در گروه کالایی ۲۷ امکان ثبت سفارش آن وجود ندارد " رو به رو بودند و همین موضوع باعث شده بود تا قیمت گوشی آیفون در کشور چندین برابر شود.